Bezpieczna operacja prostaty laserem holmowym
Przerost gruczołu prostaty to schorzenie, na które cierpi nawet połowa mężczyzn po 50 roku życia. Jest to bowiem dolegliwość bardzo negatywnie wpływająca na jakość życia. Dlatego coraz więcej osób poszukuje rozwiązania, które będzie skuteczne i bezpieczne. Takim zabiegiem niewątpliwie jest operacja prostaty laserem holmowym.
Czym objawia się przerost prostaty
Typowe objawy przerostu prostaty to częste oddawanie moczu, uczucie parcia na mocz, zaleganie moczu. Z kolei w przypadkach cięższych nawet całkowite zatrzymania moczu. Może to prowadzić do uszkodzenia nerek czy kamicy nerkowej. Oprócz tego schorzenie to wpływa negatywnie na życie seksualne. Natomiast zęste oddawanie moczu w nocy wpływa na kondycję snu, pieczenie i ból przy oddawaniu moczu czy infekcje, przenoszone również na partnerkę.
Jak leczyć problemy z prostatą?
W zależności od stopnia rozrostu prostaty można leczyć farmakologicznie lub operacyjnie. O tym, jaki jest stopień zaawansowania przerostu gruczołu, decyduje lekarz urolog na podstawie badań. Lekki stopień bardzo często leczony jest farmakologicznie. Z kolei przy średnim lub ciężkim stopniu, konieczna jest operacja. Klasyczna operacja prostaty jest zabiegiem dość bolesnym. Dlatego też pacjent musi być przygotowany na dość długą rekonwalescencje. Alternatywą jest operacja laserowa.
Operacja prostaty laserem holmowym, to jeden z najnowocześniejszych sposobów na zabiegi urologiczne. Jest to laser impulsowy. Fale ogrzewają tkankę gruczołu krokowego do temperatury ponad 100 stopni, co powoduje wycinanie gruczołu bez powstawania martwicy tkanek. Laser usuwa tkankę precyzyjnie i bezboleśnie. Laserowe usuwanie prostaty zmniejsza objętość gruczołu, który blokuje przepływ moczu, a tym samym dolegliwości ustępują. Natomiast badania wskazują, że operacja prostaty laserem nie wpływa negatywnie na aktywność seksualną. Do aktywności seksualnej można powrócić po około 3-4 tygodniach.
Laserowa operacja prostaty jest zabiegiem bezpiecznym, o niewielkiej inwazyjności. Dodatkowo skraca okres hospitalizacji w porównaniu z tradycyjnymi metodami oraz minimalizuje ewentualne powikłania. Zabieg zalecany jest nawet mężczyznom z poważnie powiększonym gruczołem, a także pozwala zachować wycinaną tkankę. Dodatkowo pozwala na zbadanie jej w laboratorium pod kątem raka prostaty.