Precyzyjna operacja prostaty laserem zielonym
Operacja prostaty laserem zielonym to najnowocześniejsza metoda fotoselektywnej waporyzacji przerośniętego gruczołu (PVP). Procedurę stosuje się w przypadku pacjenta z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego. Operacja jest szybka, precyzyjna, bezkrwawa oraz nie trzeba jej powtarzać w przyszłości. Podczas zabiegu gruczolak usuwa się w całości.
Operacja laserowa to rozwiązanie dla mężczyzn zazwyczaj po 60 roku życia zmagających się z przerostem prostaty. Objawy tego schorzenia to: częste oddawanie moczu w ciągu dnia jak i również nocą, wydłużony czas oddawania moczu, słaby strumień, zaleganie moczu, trudności w oddawaniu moczu. Laserowe usuwanie prostaty pozwala choremu pozbyć się uporczywych objawów oraz poprawić komfort życia.
Przebieg operacji i rekonwalescencja
Zabieg wykonuje się w znieczuleniu przewodowym – podpoajęczynówkowym lub zewnątrzoponowym. Pacjenta układa się w pozycji Tredelenburga, czyli na plecach z głową, górną częścią klatki piersiowej i tułowiem poniżej poziomu kończyn dolnych. Następnie lekarz wprowadza do pęcherza moczowego cytoskop laserowy, który zawiera włókno przewodzące promień lasera. Przerośnięta tkanka zostaje poddana działaniu lasera, przez co ulega fotoselektywnej waporyzacji, czyli zamienia się w dwutlenek węgla i wodę. Cały zabieg widoczny jest na ekranie monitora.
Operacja prostaty laserem zielonym jest krótka, bowiem trwa około 60 minut. Pacjent po ustąpieniu objawów znieczulenia, czyli po kilku lub kilkunastu godzinach może wrócić do domu. Natomiast laserowe usuwanie prostaty pozwala zachować choremu pełną sprawność seksualną.
Zalety operacji laserowej
Usuwanie prostaty laserem ma wiele zalet. Wśród nich można wymienić między innymi: