laserowa operacja prostaty

Laserowa operacja prostaty

Laserowa operacja prostaty

Prostata jest częścią męskiego układu płciowego. Ten gruczoł krokowy położony jest w sąsiedztwie pęcherza moczowego otaczając sterczowy odcinek cewki moczowej. Czasem jednak, by nie mieć z nim problemów niezbędna jest laserowa operacja prostaty.

Prostata produkuje on wydzielinę, która wchodzi w skład nasienia. Schorzenia prostaty najczęściej dotykają mężczyzn po 50 roku życia. Bardzo długo nie dają objawów, ponieważ przerost tego gruczołu postępuje bardzo powoli.

Przerost prostaty – objawy

Przerost prostaty dotyka nawet do 50% mężczyzn po 50 roku życia. Z początku chory zauważa, że strumień moczu jest mniejszy, a czas jego oddawania znacznie się wydłuża. Do tego dochodzi coraz częstsze oddawanie moczu w nocy prowadzące do problemów ze snem. W takich sytuacjach dzieje się tak, że chory mimo uczucia parcia, coraz dłużej czeka aż mocz wypłynie z cewki.

Oddawanie moczu zaczyna stanowić duży wysiłek i coraz częściej odbywa się „na raty”. W ciągu dnia wizyty w toalecie stają się znacznie częstsze, a chory nie ma poczucia pełnego opróżnienia pęcherza moczowego. Dochodzi także do sytuacji, w których nagle odczuwa bardzo silną i niekontrolowaną potrzebę oddania moczu.

Nasilające się objawy mogą z czasem doprowadzić do całkowitego zatrzymania moczu. Problemy te wynikają z tego, że rozrastająca się prostata uciska cewkę moczową, a wysiłek związany z „wypychaniem” moczu staje się niewystarczający do całkowitego opróżnienia pęcherza.

Gruczolak prostaty wymaga szybkiego wprowadzenia odpowiedniego leczenia, często bowiem prowadzi do rozwinięcia się nowotworu. W takiej sytuacji konieczna staje się laserowa operacja prostaty.

Prostata operacja laserowa

Przy początkowych fazach choroby jest duża szansa na wyleczenie bez konieczności poddania się operacji. W późniejszych fazach konieczna może być operacja prostaty laserem.

Najważniejszą częścią leczenia jest usunięcie obrzęku w obszarze, w którym rozrasta się prostata. Do tego spowolnienie jej wzrostu aż do całkowitego jego zahamowania.

Operacja prostaty laserem zielonym

Od lat 90-tych dwudziestego wieku w leczeniu prostaty ma zastosowanie laser potasowo-tytanowo-fosforanowy (KTP), nazywany także laserem zielonym. Operacja prostaty laserem zielonym jest w skazaniem dla chorych o znacznie nasilonych objawach przerostu prostaty. Mogą z niej skorzystać także chorzy po innych zabiegach na sterczu oraz chorzy po zatrzymaniu moczu.

Zabieg jest mało inwazyjny, ryzyko wystąpienia krwawienia śród-operacyjnego jest minimalne, a pobyt w szpitalu jest skrócony do jednego dnia. Rekonwalescencja nie wymaga również noszenia cewnika a efekty operacji utrzymują się przez wiele lat.

Operacja laserowa jest bezpiecznym zabiegiem, a leczenie prostaty laserem nie wywołuje zaburzeń erekcji, nietrzymania moczu czy wytrysku wstecznego.

W leczeniu prostaty bardzo istotne jest wczesne wykrycie jej przerostu, to znacznie minimalizuje ryzyko wystąpienia nowotworu. Mężczyźni po 40 roku życia powinni regularnie korzystać z wizyt u urologa. Z pewnością powinni też od razu reagować jak tylko wystąpią problemy z oddawaniem moczu.