laserowe rozbijanie kamieni nerkowych

Laserowe rozbijanie kamieni nerkowych

Laserowe rozbijanie kamieni nerkowych

Laserowe rozbijanie kamieni nerkowych to zabieg, który wykonuje się w przypadku pacjentów u których zdiagnozowano kamienicę nerkową lub moczowodową. Następstwami rozwijającej się kamienicy nerkowej jest tworzenie się kamieni w nerkach. Kamienie nerkowe składają się ze związków chemicznych, które osadzają się w moczu. Są to związki takie jak fosforan magnezowo-amonowy, kwas moczowy, szczawiany czy związki wapnia.

Interwencja medyczna

Z racji, że chorujący często na wczesnym etapie schorzenia nie odczuwają żadnych dolegliwości. Medyczną interwencję podejmuje się dopiero w momencie kiedy pojawia się ból. Ból pojawia się w monecie, kiedy zalegające kamienie w nerkach przemieszczają się z nerek do moczowodu i pęcherza. Konsekwencja w postaci bardzo silnego bólu odczuwanego przez chorego określa się terminem kolka nerkowa. Wtedy każdy chory poszukuje terminu na zabieg, jakim jest laserowe usuwanie kamieni.

Nowoczesna medycyna

Na szczęście medycyna oferuje dziś zabiegi, dzięki którym nie jest konieczne przeprowadzanie typowej operacji chirurgicznej. Operacja laserowa jest właśnie metodą pozwalającą na przeprowadzenie zabiegu drogą mało inwazyjną. Można również zbliżoną metodą przeprowadzać wiele innych zabiegów, takich jak np. laserowa operacja prostaty.

Operacja laserowa ESWL

Bardzo znaną metodą, dzięki której wykonywana jest operacja laserowa jest metoda ESWL (extracorporeal shock-wave lithotripsy). Jej popularność wzięła się z racji, iż jest to jedna z najmniej inwazyjnych technik operowania kamienicy nerkowej. W ramach tej metody wykorzystuje się fale akustyczne, które ukierunkowuje się w miejsce zalegających kamieni. Ważną kwestią jest, że na ten typ zabiegu kwalifikują się pacjenci, których kamień nerkowy nie przekracza 1 cm wielkości. Inna sytuacją, kiedy lekarz odmówi wykonania tego zabiegu jest ciąża. To jak duży będzie sukces tego typu leczenia jest uzależnione od tego jak bardzo twardy jest kamień. laserowe usuwanie kamieni zawsze polega na wcześniejszym ich rozbijaniu.

Usunięcie kamieni z organizmu pacjenta

Kamienie nerkowe w postaci skruszałych drobinek są usuwane z organizmu pacjenta wraz z oddawanym moczem. laserowe rozbijanie kamieni nerkowych nerkowych wykonuje się przy ambulatoryjnym znieczuleniu dożylnym. Znieczulenie ogólne stosuje się jedynie w przypadku dzieci. Efekty uboczne po zabiegu są nieduże. Najczęściej jest to krwisty kolor moczu, ewentualnym powikłaniem jest krwiak nerkowy bądź okołonerkowy. Udany zabieg to sukces zarówno dla pacjenta jak i kliniki go wykonującej. Nie ma w końcu lepszej reklamy dla niej jak polecenie zadowolonych pacjentów.